w y s z u k i w a r k a _     

E-Adwokat.com




SOBOTA
10 czerwca
2023





&

Jak umieścić kancelarię
w portalu E-Adwokat.com



@

Definicje


@

Zbiór przepisów


@

Wykonywanie zawodu adwokata


@

Izby adwokackie


@

Naczelna Rada Adwokacka


@

Okręgowe Rady Adwokackie


@

Aplikacja adwokacka


@

Etyka adwokacka


@

Regulaminy adwokackie


@

Inflacja


@

Stawki ryczałtów i diet


@

Wynagrodzenia


@

Stawki kilometrowe


@

Odsetki ustawowe


@

Odsetki od zobowiązań podatkowych


@

Tabela podatkowa 2023


@

Składki ZUS


@

Odprawy


@

Urlopy


@

Czas pracy


@

Ważne informacje







Czy zdecydowałbyś się na rozstrzygnięcie sporu na drodze sądowej ?



Zdecydowanie tak


Myślę, że tak


Zdecydowanie nie


Polskie uregulowania karno-prawne mnie nie satysfakcjonujÄ…


To zbyt drogi interes


Nie wiem


Nie mam zdania











Baza kursów walut
jest pusta.

+




Z b i ó r    p r z e p i s ó w

Dz.U. 1982 Nr 16 poz. 124
USTAWA z dnia 26 maja 1982 r.
Prawo o adwokaturze

Dział I
Przepisy ogólne

Art. 1.

1.  Adwokatura powoÅ‚ana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziaÅ‚ania w ochronie praw i wolnoÅ›ci obywatelskich oraz w ksztaÅ‚towaniu i stosowaniu prawa.

2.  Adwokatura zorganizowana jest na zasadach samorzÄ…du zawodowego.

3.  Adwokat w wykonywaniu swoich obowiÄ…zków zawodowych podlega tylko ustawom.

4.  TytuÅ‚ zawodowy "adwokat" podlega ochronie prawnej.


Art. 2.

Adwokaturę stanowi ogół adwokatów i aplikantów adwokackich.


Art. 3.

Zadaniem samorzÄ…du zawodowego adwokatury jest:

1)  tworzenie warunków do wykonywania ustawowych zadaÅ„ adwokatury,
2)  reprezentowanie adwokatury i ochrona jej praw,
3)  sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o wykonywaniu zawodu adwokata,
4)  doskonalenie zawodowe adwokatów i ksztaÅ‚cenie aplikantów adwokackich,
5)  ustalanie i krzewienie zasad etyki zawodowej oraz dbaÅ‚ość o ich przestrzeganie,
6)  sprawowanie zarzÄ…du majÄ…tkiem samorzÄ…du adwokackiego i rozporzÄ…dzanie nim.


Art. 4.

1.  Zawód adwokata polega na Å›wiadczeniu pomocy prawnej, a w szczególnoÅ›ci na udzielaniu porad prawnych, sporzÄ…dzaniu opinii prawnych, o racowywaniu projektów aktów prawnych oraz wystÄ™powaniu przed sÄ…dami i urzÄ™dami.

2.  Pomoc prawna Å›wiadczona jest osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym oraz jednostkom organizacyjnym.

3.  Przez jednostkÄ™ organizacyjnÄ… rozumie siÄ™ organ paÅ„stwowy lub samorzÄ…dowy, osobÄ™ prawnÄ…, organizacjÄ™ spoÅ‚ecznÄ… lub politycznÄ… oraz inny podmiot nieposiadajÄ…cy osobowoÅ›ci prawnej.


Art. 4a.

[1.  Adwokat wykonuje zawód w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokackim oraz w spółce cywilnej, jawnej lub partnerskiej z wyłącznym udziaÅ‚em adwokatów lub adwokatów i radców prawnych, albo w spółce komandytowej, w której komplementariuszami sÄ… wyłącznie adwokaci lub adwokaci i radcowie prawni, przy czym wyłącznym przedmiotem dziaÅ‚alnoÅ›ci takich spółek jest Å›wiadczenie pomocy prawnej.]

<1.  Adwokat wykonuje zawód w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokackim oraz w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej, przy czym wspólnikami w spółkach cywilnej, jawnej i partnerskiej oraz komplementariuszami w spółce komandytowej mogÄ… być wyłącznie adwokaci lub adwokaci i radcowie prawni, a także prawnicy zagraniczni wykonujÄ…cy stałą praktykÄ™ na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o Å›wiadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 126, poz. 1069), a wyłącznym przedmiotem dziaÅ‚alnoÅ›ci takich spółek jest Å›wiadczenie pomocy prawnej.>

2.  SiedzibÄ™ zawodowÄ… adwokata, na jego wniosek, wyznacza okrÄ™gowa rada adwokacka.


Art. 4b.

1.  Adwokat nie może wykonywać zawodu:

1)  jeżeli pozostaje w stosunku pracy,
2)  jeżeli jego małżonek peÅ‚ni funkcje [sÄ™dziowskie, prokuratorskie lub] w okrÄ™gu izby adwokackiej - w organach dochodzeniowo-Å›ledczych,
3)  jeżeli zostaÅ‚ uznany za trwale niezdolnego do wykonywania zawodu,
4)  jeżeli zostaÅ‚ ubezwÅ‚asnowolniony,
5)  w razie orzeczenia kary zawieszenia w czynnoÅ›ciach zawodowych albo tymczasowego zawieszenia w wykonywaniu czynnoÅ›ci zawodowych.

2.  Adwokat nie może wykonywać zawodu w okrÄ™gu tej izby, w której spokrewniona z nim osoba do drugiego stopnia lub spowinowacona z nim w pierwszym stopniu peÅ‚ni funkcje wymienione w ust. 1 pkt 2.

3.  Zakaz przewidziany w ust. 1 pkt 1 nie dotyczy pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych.

Nowe brzmienie ust. 1 w Art. 4a wchodzi w życie z dniem 10.02.2003 r. (Dz.U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1069) ad. Art. 4b ust. 1 pkt 2 obw. Prez. TK (Dz.U. z 1999 r. Nr 75, poz. 853)


Art. 4c.

1.  O trwaÅ‚ej niezdolnoÅ›ci do wykonywania zawodu orzeka okrÄ™gowa rada adwokacka.

2.  UchwaÅ‚a zapada po wysÅ‚uchaniu adwokata i jego peÅ‚nomocnika ustanowionego spoÅ›ród adwokatów oraz po zaznajomieniu siÄ™ z opiniami lub orzeczeniami lekarskimi. OkrÄ™gowa rada adwokacka wyznacza peÅ‚nomocnika z urzÄ™du, jeżeli adwokat go nie ustanowi.

3.  W razie wszczÄ™cia postÄ™powania o stwierdzenie trwaÅ‚ej niezdolnoÅ›ci do wykonywania zawodu, okrÄ™gowa rada adwokacka może zawiesić adwokata tymczasowo w wykonywaniu czynnoÅ›ci zawodowych. To samo uprawnienie przysÅ‚uguje okrÄ™gowej radzie adwokackiej wtedy, gdy przeciwko adwokatowi zostaÅ‚o wszczÄ™te postÄ™powanie o ubezwÅ‚asnowolnienie.

Art. 4d.

1.  Adwokat zawieszony w wykonywaniu czynnoÅ›ci zawodowych nie może wystÄ™pować przed sÄ…dami lub organami paÅ„stwowymi i samorzÄ…dowymi. W okresie zawieszenia adwokat może wykonywać inne czynnoÅ›ci, na które uzyskaÅ‚ zezwolenie dziekana.

2.  Czynne i bierne prawo wyborcze do organów samorzÄ…du adwokackiego nie przysÅ‚uguje adwokatowi zawieszonemu w wykonywaniu czynnoÅ›ci zawodowych.


Art. 5.

Adwokat przed rozpoczęciem wykonywania czynności zawodowych składa wobec dziekana ślubowanie treści następującej: "Ślubuję uroczyście w swej pracy adwokata przyczyniać się ze wszystkich sił do ochrony praw i wolności obywatelskich oraz umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązki swe wypełniać gorliwie, sumiennie i zgodnie z przepisami prawa, zachować tajemnicę zawodową, a w postępowaniu swoim kierować się zasadami godności, uczciwości, słuszności i sprawiedliwości społecznej".


Art. 6.

1.  Adwokat obowiÄ…zany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedziaÅ‚ siÄ™ w zwiÄ…zku z udzielaniem pomocy prawnej.

2.  ObowiÄ…zek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie.

3.  Adwokata nie można zwolnić od obowiÄ…zku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedziaÅ‚ siÄ™ udzielajÄ…c pomocy prawnej lub prowadzÄ…c sprawÄ™.


Art. 7.

1.  Adwokat podczas i w zwiÄ…zku z wykonywaniem obowiÄ…zków zawodowych korzysta z ochrony prawnej podobnie jak sÄ™dzia i prokurator.

2.  Minister SprawiedliwoÅ›ci, w drodze rozporzÄ…dzenia, okreÅ›li strój urzÄ™dowy adwokatów biorÄ…cych udziaÅ‚ w rozprawach sÄ…dowych, uwzglÄ™dniajÄ…c uroczysty charakter stroju, odpowiedni do powagi sÄ…du i utrwalonej tradycji.


Art. 8.

1.  Adwokat przy wykonywaniu zawodu adwokackiego korzysta z wolnoÅ›ci sÅ‚owa i pisma w granicach okreÅ›lonych przez zadania adwokatury i przepisy prawa.

2.  Nadużycie tej wolnoÅ›ci, stanowiÄ…ce Å›ciganÄ… z oskarżenia prywatnego zniewagÄ™ lub zniesÅ‚awienie strony, jej peÅ‚nomocnika lub obroÅ„cy, kuratora, Å›wiadka, biegÅ‚ego lub tÅ‚umacza, podlega Å›ciganiu tylko w drodze dyscyplinarnej.


Art. 8a.

1.  Adwokat podlega obowiÄ…zkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialnoÅ›ci cywilnej za szkody wyrzÄ…dzone przy wykonywaniu czynnoÅ›ci, o których mowa w Art. 4 ust. 1.

2.  ObowiÄ…zek okreÅ›lony w ust. 1 nie dotyczy adwokatów niewykonujÄ…cych zawodu.


Art. 8b.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej i Polskiej Izby Ubezpieczeń, określi w drodze rozporządzenia, ogólne warunki ubezpieczenia, o którym mowa w

Art. 8a:

1)  datÄ™ powstania obowiÄ…zku zawarcia umowy ubezpieczenia,
2)  podstawowy zakres odpowiedzialnoÅ›ci zakÅ‚adu ubezpieczeÅ„,
3)  minimalnÄ… sumÄ™ gwarancyjnÄ… ubezpieczenia okreÅ›lonÄ… kwotowo,
4)  zakres praw i obowiÄ…zków ubezpieczonego i zakÅ‚adu ubezpieczeÅ„, wynikajÄ…cych z umowy ubezpieczenia.


Art. 9.

1.  Organami adwokatury sÄ…: Krajowy Zjazd Adwokatury, Naczelna Rada Adwokacka, Wyższy SÄ…d Dyscyplinarny oraz Wyższa Komisja Rewizyjna.

2.  CzÅ‚onkami organów adwokatury mogÄ… być tylko adwokaci.


Art. 10.

Naczelna Rada Adwokacka, izby adwokackie i zespoły adwokackie mają osobowość prawną.


Art. 11.

1.  Wybory do organów adwokatury oraz organów izb adwokackich i zespołów adwokackich odbywajÄ… siÄ™ w gÅ‚osowaniu tajnym przy nieograniczonej liczbie kandydatów.

2.  Kadencja organów adwokatury, organów izb adwokackich i zespołów adwokackich trwa trzy lata, jednakże sÄ… one obowiÄ…zane dziaÅ‚ać do czasu ukonstytuowania siÄ™ nowo wybranych organów.

3.  W Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej i w prezydiach okrÄ™gowych rad adwokackich nie można sprawować tej samej funkcji dÅ‚użej niż przez dwie nastÄ™pujÄ…ce po sobie kadencje. Ograniczenie to odnosi siÄ™ także do kierowników zespołów adwokackich, z tym jednak że w szczególnie uzasadnionych wypadkach zebranie zespoÅ‚u może wybrać kierownika zespoÅ‚u na nastÄ™pnÄ… kadencjÄ™.

4.  Poszczególni czÅ‚onkowie organów, o których mowa w ust. 1, mogÄ… być odwoÅ‚ani przed upÅ‚ywem kadencji przez organ, który ich wybraÅ‚.

5.  Nie można łączyć mandatów ustawowych organów samorzÄ…du adwokackiego. Ograniczenie to nie dotyczy kierownika zespoÅ‚u adwokackiego.


Art. 12.

1.  UchwaÅ‚y organów adwokatury, organów izb adwokackich i organów zespołów adwokackich, dotyczÄ…ce bezpoÅ›rednio poszczególnych osób, powinny zawierać uzasadnienia faktyczne i prawne.

2.  Termin do wniesienia Å›rodków odwoÅ‚awczych przewidzianych w ustawie wynosi czternaÅ›cie dni od dnia dorÄ™czenia orzeczenia lub uchwaÅ‚y.


Art. 13.

Naczelna Rada Adwokacka składa Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej coroczne sprawozdanie z działalności adwokatury oraz przedstawia informacje problemowe.


Art. 14.

1.  Minister SprawiedliwoÅ›ci zwraca siÄ™ do SÄ…du Najwyższego o uchylenie sprzecznych z prawem uchwaÅ‚ organów adwokatury, w terminie 6 miesiÄ™cy od daty ich dorÄ™czenia.

2.  SÄ…d Najwyższy utrzymuje zaskarżonÄ… uchwałę w mocy lub uchyla uchwałę i przekazuje sprawÄ™ do ponownego rozpoznania wÅ‚aÅ›ciwemu organowi adwokatury z ustaleniem wytycznych co do sposobu jej zaÅ‚atwienia. SkargÄ™ spóźnionÄ… SÄ…d Najwyższy pozostawia bez rozpoznania.

3.  Naczelna Rada Adwokacka, na wniosek Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, uchyla sprzecznÄ… z prawem uchwałę zgromadzenia izby, w terminie 6 miesiÄ™cy od daty jej dorÄ™czenia.


Art. 15.

Minister Sprawiedliwości może zwrócić się do Krajowego Zjazdu Adwokatury lub do Naczelnej Rady Adwokackiej o podjęcie uchwały w określonej sprawie należącej do ich właściwości. Uchwała Naczelnej Rady Adwokackiej powinna być podjęta w terminie jednego miesiąca.


Art. 16.

1.  OpÅ‚aty za czynnoÅ›ci adwokackie ustala umowa z klientem.

2.  Minister SprawiedliwoÅ›ci, po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych, okreÅ›li, w drodze rozporzÄ…dzenia, wysokość opÅ‚at za czynnoÅ›ci adwokackie przed organami wymiaru sprawiedliwoÅ›ci, stanowiÄ…cych podstawÄ™ do zasÄ…dzenia przez sÄ…dy kosztów zastÄ™pstwa prawnego i kosztów adwokackich, majÄ…c na wzglÄ™dzie, że ustalenie opÅ‚aty wyższej niż stawka minimalna, o której mowa w ust. 3, lecz nie przekraczajÄ…cej szeÅ›ciokrotnoÅ›ci tej stawki, może być uzasadnione rodzajem i zawiÅ‚oÅ›ciÄ… sprawy oraz niezbÄ™dnym nakÅ‚adem pracy adwokata.

3.  Minister SprawiedliwoÅ›ci, po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych, okreÅ›li, w drodze rozporzÄ…dzenia, stawki minimalne za czynnoÅ›ci adwokackie, o których mowa w ust. 1, majÄ…c na wzglÄ™dzie rodzaj i zawiÅ‚ość sprawy oraz wymagany nakÅ‚ad pracy adwokata.



Dział II
Wykonywanie zawodu adwokata

Art. 17.

Zespół adwokacki jest jednostką organizacyjną adwokatury.

Art. 18.

1.  CzÅ‚onkiem zespoÅ‚u adwokackiego może być tylko osoba wpisana na listÄ™ adwokatów.

2.  O przyjÄ™ciu do zespoÅ‚u decyduje zebranie zespoÅ‚u adwokackiego.


Art. 21.

[1.  Adwokat powinien zamieszkiwać w miejscowoÅ›ci, w której ma wyznaczonÄ… siedzibÄ™ zawodowÄ… wykonywania zawodu. OkrÄ™gowa rada adwokacka w uzasadnionych wypadkach może zezwolić adwokatowi na inne miejsce zamieszkania.

2.  Naczelna Rada Adwokacka w uzasadnionych wypadkach - po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii zainteresowanych okrÄ™gowych rad adwokackich - może zezwolić adwokatowi na zamieszkanie w okrÄ™gu innej izby, jeżeli miejscowość zamieszkania jest poÅ‚ożona w pobliżu miejscowoÅ›ci, w której ma siedzibÄ™ zawodowÄ….]


3.  Adwokat Å›wiadczy pomoc prawnÄ… z urzÄ™du w okrÄ™gu sÄ…du rejonowego, w którym ma wyznaczonÄ… siedzibÄ™ zawodowÄ….


Art. 23.

Adwokat - członek zespołu ma prawo do:

1)  udziaÅ‚u w pracach i w dochodzie zespoÅ‚u, z wyjÄ…tkiem okresu niezdolnoÅ›ci do pracy spowodowanej chorobÄ… lub macierzyÅ„stwem,
2)  corocznego pÅ‚atnego urlopu wypoczynkowego.


Art. 24.

1.  Adwokaci - czÅ‚onkowie zespołów i ich rodziny majÄ… na równi z pracownikami prawo do Å›wiadczeÅ„ z tytuÅ‚u ubezpieczenia na wypadek choroby, macierzyÅ„stwa i ubezpieczenia rodzinnego oraz z tytuÅ‚u powszechnego zaopatrzenia emerytalnego pracowników i ich rodzin, przy czym przy ustalaniu prawa do Å›wiadczeÅ„ i ich wysokoÅ›ci pracÄ™ w zespoÅ‚ach traktuje siÄ™ jako zatrudnienie, a otrzymywane wynagrodzenie - jako wynagrodzenie z tytuÅ‚u zatrudnienia.

Art. 19 i 20 skreślone

ust. 1 i 2 w Art. 21 skreśla się z dniem 10.02.2003 r. (Dz.U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1069)

Art. 22 skreślony

Art. 24 traci moc w zakresie uregulowanym (Dz.U. 1997 r. Nr 28, poz. 153 - Art. 170 pkt 8) z dniem 1.01.1999 r.


2.  ZasiÅ‚ek chorobowy dla adwokatów - czÅ‚onków zespołów jest wypÅ‚acany przez ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych poczÄ…wszy od pierwszego dnia niezdolnoÅ›ci do pracy.

3.  SkÅ‚adki na ubezpieczenie spoÅ‚eczne opÅ‚acajÄ… zespoÅ‚y adwokackie, spółki jawne, partnerskie lub komandytowe, o których mowa w Art. 4a ust. 1.

Adwokaci wykonujący zawód w kancelariach adwokackich lub w spółkach cywilnych opłacają składki osobiście.

4.  Rada Ministrów, w drodze rozporzÄ…dzenia, okreÅ›la wysokość skÅ‚adek na ubezpieczenie spoÅ‚eczne oraz zasady ustalania podstawy wymiaru tych skÅ‚adek i tryb ich opÅ‚acania.

5.  Minister wÅ‚aÅ›ciwy do spraw zabezpieczenia spoÅ‚ecznego, po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej, w drodze rozporzÄ…dzenia, okreÅ›la:

2)  zasady i tryb zaliczania okresów wykonywania zawodu adwokackiego w kancelariach indywidualnych przed dniem 1 stycznia 1966 r. - przy ustalaniu uprawnieÅ„ emerytalnych.


Art. 25.

1.  UmowÄ™ z klientem zawiera kierownik zespoÅ‚u adwokackiego w imieniu zespoÅ‚u; peÅ‚nomocnictwa klient udziela adwokatowi.

2.  Kierownik zespoÅ‚u uwzglÄ™dnia życzenia klienta co do wyboru adwokata, chyba że uzasadnione wzglÄ™dy uniemożliwiajÄ… temu adwokatowi udzielenie pomocy prawnej.

3.  W wypadku gdy adwokat prowadzÄ…cy sprawÄ™ nie może wziąć osobiÅ›cie udziaÅ‚u w rozprawie lub wykonać osobiÅ›cie poszczególnych czynnoÅ›ci w sprawie, może on udzielić substytucji.


Art. 26.

Kierownik zespołu wyznacza z urzędu zastępcę dla adwokata niemającego możności prowadzenia sprawy czasowo lub trwale albo skreślonego z listy adwokatów. Decyzja kierownika zespołu stanowi upoważnienie dla adwokata do prowadzenia sprawy i powinna mieć formę pisemną.


Art. 27.

1.  Adwokat może wypowiedzieć peÅ‚nomocnictwo po uzyskaniu zgody kierownika zespoÅ‚u.

2.  Adwokat, wypowiadajÄ…c peÅ‚nomocnictwo, zawiadamia o tym zainteresowane organy; jest także obowiÄ…zany jeszcze przez dwa tygodnie peÅ‚nić swe obowiÄ…zki, jeżeli nie nastÄ…piÅ‚o wczeÅ›niejsze objÄ™cie sprawy przez innego adwokata lub zwolnienie ze strony klienta.


Art. 28.

1.  Adwokat może odmówić udzielenia pomocy prawnej tylko z ważnych powodów, o których informuje zainteresowanego. WÄ…tpliwoÅ›ci co do udzielenia lub odmowy udzielenia pomocy prawnej rozstrzyga okrÄ™gowa rada adwokacka, a w wypadkach niecierpiÄ…cych zwÅ‚oki - dziekan.

pkt 1 w ust. 5 oraz ust. 6 w Art. 24 skreślony

2.  W sprawach, w których pomoc prawna ma z mocy przepisów prawa nastÄ…pić z urzÄ™du, zwolnić adwokata od udzielenia tej pomocy może tylko organ, który go wyznaczyÅ‚.


Art. 29.

1.  Koszty nieopÅ‚aconej pomocy prawnej udzielonej z urzÄ™du ponosi Skarb PaÅ„stwa.

2.  Minister SprawiedliwoÅ›ci, po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej, okreÅ›li, w drodze rozporzÄ…dzenia, szczegółowe zasady ponoszenia kosztów, o których mowa w ust. 1, z uwzglÄ™dnieniem sposobu ustalania tych kosztów, wydatków stanowiÄ…cych podstawÄ™ ich ustalania oraz maksymalnej wysokoÅ›ci opÅ‚at za udzielonÄ… pomoc.


Art. 30.

Organami zespołu adwokackiego są:

1)  zebranie zespoÅ‚u,
2)  kierownik zespoÅ‚u,
3)  komisja rewizyjna w zespoÅ‚ach liczÄ…cych wiÄ™cej niż 12 czÅ‚onków, a w zespoÅ‚ach mniejszych, jeżeli zostanie ona powoÅ‚ana uchwałą zebrania zespoÅ‚u.


Art. 31.

1.  Do zakresu dziaÅ‚ania zebrania zespoÅ‚u należy w szczególnoÅ›ci:

1)  ocena pracy zawodowej czÅ‚onków zespoÅ‚u i aplikantów adwokackich,
2)  wybór kierownika, a w miarÄ™ potrzeby także jego zastÄ™pcy,
3)  odwoÅ‚anie kierownika lub jego zastÄ™pcy przed upÅ‚ywem kadencji,
4)  kontrola dziaÅ‚alnoÅ›ci kierownika zespoÅ‚u, a zwÅ‚aszcza badanie i zatwierdzanie jego sprawozdaÅ„,
5)  wybór komisji rewizyjnej,
6)  uchwalanie preliminarza dochodów i wydatków zespoÅ‚u,
7)  przyjmowanie nowych czÅ‚onków, wypowiadanie czÅ‚onkostwa w zespole i wykluczanie z zespoÅ‚u,
8)  podejmowanie uchwaÅ‚y w sprawie zmiany lokalu zespoÅ‚u,
9)  podejmowanie uchwaÅ‚y w sprawie likwidacji zespoÅ‚u.

2.  W ciÄ…gu miesiÄ…ca od daty dorÄ™czenia uchwaÅ‚ zespoÅ‚u przewidzianych w ust. 1 pkt 2 okrÄ™gowa rada adwokacka może zgÅ‚osić uzasadniony sprzeciw przeciwko wyborowi kierownika lub zastÄ™pcy kierownika i zarzÄ…dzić ponowne wybory w terminie miesiÄ™cznym. Sprzeciw dotyczÄ…cy tego samego adwokata może być zgÅ‚oszony tylko jeden raz.


Art. 32.

1.  Do ważnoÅ›ci uchwaÅ‚y zebrania zespoÅ‚u wymagana jest obecność co najmniej dwóch trzecich ogólnej liczby czÅ‚onków zespoÅ‚u, przy czym uchwaÅ‚y w sprawach wymienionych w Art. 31 ust. 1 pkt 2, 3, 7 i 9 zapadajÄ… tylko wiÄ™kszoÅ›ciÄ… co najmniej dwóch trzecich gÅ‚osów czÅ‚onków zespoÅ‚u obecnych na zebraniu.

2.  Od uchwaÅ‚ zebrania zespoÅ‚u sÅ‚uży odwoÅ‚anie do okrÄ™gowej rady adwokackiej. Od uchwaÅ‚y okrÄ™gowej rady adwokackiej odwoÅ‚anie nie przysÅ‚uguje.


Art. 33.

Okręgowa rada adwokacka uchyla lub zmienia uchwałę zebrania zespołu adwokackiego sprzeczną z prawem.


Art. 34.

1.  OkrÄ™gowa rada adwokacka może odwoÅ‚ać kierownika zespoÅ‚u lub jego zastÄ™pcÄ™, jeżeli zaniedbujÄ… lub naruszajÄ… swe obowiÄ…zki.

2.  W razie odwoÅ‚ania kierownika zespoÅ‚u okrÄ™gowa rada adwokacka powierza czasowo wykonywanie czynnoÅ›ci kierownika jednemu z czÅ‚onków zespoÅ‚u, któremu nie wolno odmówić przyjÄ™cia tych obowiÄ…zków.

3.  W wypadku okreÅ›lonym w ust. 2 wybory kierownika zespoÅ‚u odbywajÄ… siÄ™ w terminie wyznaczonym przez okrÄ™gowÄ… radÄ™ adwokackÄ…, nie później jednak niż w ciÄ…gu jednego miesiÄ…ca od uprawomocnienia siÄ™ uchwaÅ‚y odwoÅ‚ujÄ…cej kierownika. OdwoÅ‚anie wyłącza osobÄ™, której dotyczy, z ponownego wyboru.


Art. 35.

Rozwiązanie zespołu następuje na podstawie uchwały zebrania zespołu lub uchwały okręgowej rady adwokackiej.


[Art. 36.

Okręgowa rada adwokacka dokonuje wizytacji zespołów adwokackich, kancelarii adwokackich, spółek z wyłącznym udziałem adwokatów oraz adwokatów w spółkach z udziałem adwokatów i radców prawnych.]



<Art. 36.

Okręgowa rada adwokacka dokonuje wizytacji:

1)  zespołów adwokackich,
2)  kancelarii adwokackich,
3)  spółek z wyłącznym udziaÅ‚em adwokatów,
4)  adwokatów w spółkach z udziaÅ‚em adwokatów, radców prawnych i prawników zagranicznych wpisanych na listÄ™ prawników zagranicznych,
5)  prawników zagranicznych wpisanych na listÄ™ prawników zagranicznych, prowadzonÄ… przez okrÄ™gowÄ… radÄ™ adwokackÄ….>



Art. 37.

Przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio do adwokatów wykonujących zawód w kancelarii adwokackiej oraz w spółkach, o których mowa w Art. 4a ust. 1.

Nowe brzmienie Art. 36 wchodzi w życie z dniem 10.02.2003 r. (Dz.U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1069)


Art. 37a.

1.  Adwokat wykonujÄ…cy zawód w kancelarii adwokackiej oraz w spółkach, o których mowa w Art. 4a ust. 1, obowiÄ…zany jest zapewnić zastÄ™pstwo w przypadku urlopu lub innej przemijajÄ…cej przeszkody tak, aby prowadzone przez niego sprawy nie doznaÅ‚y uszczerbku.

2.  Dziekan wyznacza z urzÄ™du zastÄ™pcÄ™ adwokata, o którym mowa w ust. 1, niemajÄ…cego czasowo lub trwale możliwoÅ›ci wykonywania zawodu, jak również w wypadku skreÅ›lenia z listy adwokatów. Decyzja dziekana stanowi upoważnienie adwokata do prowadzenia spraw i powinna mieć formÄ™ pisemnÄ….



Dział III
Izby adwokackie

Art. 38.

Izbę adwokacką stanowią adwokaci i aplikanci adwokaccy, mający siedzibę zawodową na terenie izby, której zasięg terytorialny określa Naczelna Rada Adwokacka, biorąc pod uwagę w szczególności podział terytorialny administracji sądowej.


Art. 39.

Organami izby adwokackiej sÄ…:

1)  zgromadzenie izby skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z adwokatów wykonujÄ…cych zawód oraz delegatów pozostaÅ‚ych adwokatów,
2)  okrÄ™gowa rada adwokacka,
3)  sÄ…d dyscyplinarny,
4)  komisja rewizyjna.


Art. 40.

Do zakresu działania zgromadzenia izby adwokackiej należy:

1)  wybór delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury,
2)  wybór dziekana, prezesa sÄ…du dyscyplinarnego, przewodniczÄ…cego komisji rewizyjnej oraz czÅ‚onków i zastÄ™pców czÅ‚onków okrÄ™gowej rady adwokackiej, sÄ…du dyscyplinarnego i komisji rewizyjnej,
3)  uchwalanie budżetu izby i ustalanie wysokoÅ›ci skÅ‚adek rocznych na potrzeby izby,
4)  okreÅ›lanie minimalnej i maksymalnej liczby czÅ‚onków izby adwokackiej,
5)  rozpatrywanie i zatwierdzanie corocznych sprawozdaÅ„ z dziaÅ‚alnoÅ›ci okrÄ™gowej rady adwokackiej,
6)  zatwierdzanie - po wysÅ‚uchaniu wniosków komisji rewizyjnej - zamknięć rachunkowych i udzielanie okrÄ™gowej radzie adwokackiej absolutorium,
7)  podejmowanie innych uchwaÅ‚.


Art. 41.

1.  Zwyczajne zgromadzenie izby - zwoÅ‚ywane przez okrÄ™gowÄ… radÄ™ adwokackÄ… - odbywa siÄ™ raz do roku.

2.  Nadzwyczajne zgromadzenie zwoÅ‚uje siÄ™ na żądanie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, okrÄ™gowej rady adwokackiej, komisji rewizyjnej lub jednej trzeciej adwokatów czÅ‚onków izby. Zgromadzenie zwoÅ‚uje siÄ™ w ciÄ…gu szeÅ›ciu tygodni od zgÅ‚oszenia żądania.


Art. 42.

1.  OkrÄ™gowa rada adwokacka skÅ‚ada siÄ™ z dziekana, piÄ™ciu do piÄ™tnastu czÅ‚onków i z dwóch do czterech zastÄ™pców czÅ‚onków.

2.  Prezesowi sÄ…du dyscyplinarnego i przewodniczÄ…cemu komisji rewizyjnej przysÅ‚uguje prawo do uczestnictwa w posiedzeniach okrÄ™gowej rady adwokackiej.


Art. 43.

1.  OkrÄ™gowa rada adwokacka wybiera ze swego grona jednego lub dwóch wicedziekanów, sekretarza, w razie potrzeby zastÄ™pcÄ™ sekretarza, skarbnika i rzecznika dyscyplinarnego, którzy łącznie z dziekanem stanowiÄ… prezydium rady. Ponadto okrÄ™gowa rada adwokacka wyznacza - spoÅ›ród adwokatów - zastÄ™pców rzecznika dyscyplinarnego oraz powoÅ‚uje przewodniczÄ…cego i czÅ‚onków zespoÅ‚u wizytatorów.

2.  Prezydium przygotowuje posiedzenia rady.


Art. 44.

1.  Do zakresu dziaÅ‚ania okrÄ™gowej rady adwokackiej należą wszystkie sprawy adwokatury, których zaÅ‚atwienia ustawa nie zastrzega organom adwokatury oraz innym organom izb adwokackich, organom zespołów adwokackich lub organom paÅ„stwowym.

2.  Do zakresu dziaÅ‚ania okrÄ™gowej rady adwokackiej należy wystÄ™powanie do organów rejestrowych lub ewidencyjnych z wnioskiem o wszczÄ™cie postÄ™powania o wykreÅ›lenie z rejestru lub ewidencji podmiotu prowadzÄ…cego dziaÅ‚alność w zakresie pomocy prawnej niezgodnie z przepisami ustawy.

3.  OkrÄ™gowa rada adwokacka może zawiesić w czynnoÅ›ciach zawodowych, do czasu uiszczenia należnoÅ›ci, adwokata, który zalega - pomimo wezwania - z zapÅ‚atÄ… skÅ‚adki dÅ‚użej niż 6 miesiÄ™cy.


Art. 45.

1.  Do ważnoÅ›ci uchwaÅ‚y okrÄ™gowej rady adwokackiej wymagana jest obecność co najmniej poÅ‚owy czÅ‚onków, w tym dziekana lub wicedziekana.

2.  UchwaÅ‚a okrÄ™gowej rady adwokackiej zapada wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów; w razie równoÅ›ci gÅ‚osów przeważa gÅ‚os przewodniczÄ…cego.

3.  UchwaÅ‚y w sprawach osobowych zapadajÄ… w gÅ‚osowaniu tajnym. W razie równoÅ›ci gÅ‚osów rozstrzyga przewodniczÄ…cy, który ujawnia swój gÅ‚os.


Art. 46.

Od uchwały okręgowej rady adwokackiej, podjętej w pierwszej instancji, służy zainteresowanemu odwołanie do Naczelnej Rady Adwokackiej.


Art. 47.

1.  UchwaÅ‚a okrÄ™gowej rady adwokackiej w sprawie wpisu na listÄ™ adwokatów powinna być podjÄ™ta w ciÄ…gu dwóch miesiÄ™cy od daty zÅ‚ożenia wniosku o wpis. UchwaÅ‚a okrÄ™gowej rady adwokackiej w sprawie wpisu na listÄ™ aplikantów adwokackich powinna być podjÄ™ta w ciÄ…gu dwóch miesiÄ™cy po przeprowadzeniu konkursu przez okrÄ™gowÄ… radÄ™ adwokackÄ….

2.  Od ostatecznej decyzji odmawiajÄ…cej wpisu na listÄ™ adwokatów lub aplikantów adwokackich sÅ‚uży zainteresowanemu odwoÅ‚anie do Ministra SprawiedliwoÅ›ci zgodnie z Kodeksem postÄ™powania administracyjnego.


Art. 48.

1.  Dziekan reprezentuje okrÄ™gowÄ… radÄ™ adwokackÄ…, kieruje jej pracami, przewodniczy na jej posiedzeniu oraz wykonuje czynnoÅ›ci przewidziane w niniejszej ustawie.

2.  Wicedziekan jest staÅ‚ym zastÄ™pcÄ… dziekana.

3.  Dziekan może udzielić adwokatowi lub aplikantowi adwokackiemu ostrzeżenia za dopuszczenie siÄ™ uchybienia mniejszej wagi. Decyzja dziekana podlega zaskarżeniu do okrÄ™gowej rady adwokackiej.

4.  Inne decyzje dziekana podlegajÄ… zaskarżeniu w wypadkach przewidzianych w ustawie.


Art. 49.

Okręgowa rada adwokacka prowadzi listę adwokatów i aplikantów adwokackich, której odpis przesyła corocznie Naczelnej Radzie Adwokackiej, właściwym prezesom sądów apelacyjnych, sądów wojewódzkich i właściwym prokuratorom apelacyjnym i wojewódzkim oraz zawiadamia o zmianach na tej liście.


Art. 50.

Do zakresu działania sądu dyscyplinarnego należy wydawanie orzeczeń w sprawach dyscyplinarnych członków izby.


Art. 51.

1.  SÄ…d dyscyplinarny skÅ‚ada siÄ™ z prezesa, wiceprezesa, szeÅ›ciu do dwudziestu trzech czÅ‚onków oraz trzech zastÄ™pców czÅ‚onków.

2.  SÄ…d dyscyplinarny orzeka w kompletach skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ z trzech sÄ™dziów.


Art. 52.

Do zakresu działania komisji rewizyjnej należy kontrola działalności finansowej i gospodarczej okręgowej rady adwokackiej oraz kontrola wykonywania uchwał zgromadzenia izby.


ad. Art. 49 (kursywa)
obecnie: sądów okręgowych (Dz.U. Nr 160, poz. 1064); prokuratorom okręgowym
(Dz.U. Nr 162, poz. 1123).



Art. 53.

Komisja rewizyjna składa się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, trzech do pięciu członków oraz dwóch zastępców członków.



Pozostałe działy znajdziesz w portalu:
ADWOKATURA, Strony Adwokatury Polskiej





§

Ds. polsko-niemieckich


§

Pragmatyka żołnierzy zawodwowych


§

specjalizacja OGÓLNA


§

Administracyjne


§

Antymonopolowe i konkurencji


§

Arbitrażu


§

Autorskie


§

Bankowość


§

Budowlane i nieruchomości


§

Celne i dewizowe


§

Cywilne


§

Spadkowe


§

Rozwody


§

Federacji Rosyjskiej


§

Gospodarcze i Handlowe


§

Karne


§

Karno skarbowe i kontroli skarbowej


§

Medyczne


§

Morskie


§

Nieruchomości


§

Ochrony środowiska


§

Papiery wart. i publicznego obr.


§

Podatkowe


§

Postępowania sądowego


§

Pracy


§

Prywatyzacji


§

Przedsięwzięcia gospodarcze


§

Przewozowe


§

Rodzinne


§

Spółek


§

Środków masowego przekazu


§

Telekomunikacyjne i nowych technologii


§

UE i Åšwiatowej Organizacji Handlu


§

Upadłościowe i układowe


§

Wekslowe


§

Windykacja należności gospodarczych


§

Zamówień publicznych


§

Imigracyjne


§

Wypadkowe


§

Obrotu Nieruchomościami


§

Dochodzenie Roszczeń przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu


§

Sprawy karno-gospodarcze


§

Odszkodowawcze



Esklep, portal, strony www, esklepy, sklep internetowy

stat4u